Ha már a tegnapi írásom közben eszembe jutott A kis gyufaárus lány, megosztom veletek, és néhány gondolatot Clarissa Pincole E-től ( A farkasokkal futó asszonyok szerzőjétől) a mese margójára
A KIS GYUFAÁRUS LÁNY
Hans Christian Andersen
Hans Christian Andersen
"Kegyetlen hideg volt, hullott a hó és már sötétedett; az esztendő utolsó napját mutatta a naptár. A kemény hidegben egy szegény kislány járta a sötétedő utcákat, hajadonfőtt és mezítláb. Amikor elindult hazulról, még volt papucs a lábán, de annak nem sok hasznát vette. Mert a papucs nagy volt, igen nagy - az édesanyja hordta valamikor -, s ahogy két arra vágtató kocsi elől a járdára ugrott, egyszerre maradt le a lábáról mind a két papucs. Az egyikkel egy suhanc szaladt el - azt mondta, majd bölcsőnek használja, ha megházasodik, a másikat pedig meg se találta a szegény kislány.
Mezítláb járta hát az utcákat, és kicsi lábát kékre-vörösre csípte a kegyetlen hideg. Rongyos kis kötényét összefogta: egy halom kénes gyufa zörgött benne, egy skatulyát meg a kezében szorongatott. Egész álló nap hiába kínálgatta portékáját, egy szál gyufát se vettek tőle, és alamizsnát se adott neki senki: Éhesen és hidegtől reszketve vánszorgott tovább; szívszakasztó látvány volt szegény. Csillogó hópelyhek tapadtak szépen göndörödő, hosszú szőke hajára, de nem is gondolt vele.
Az ablakokból ragyogó világosság és sült liba pompás jó szaga áradt ki az utcára, hiszen ünnep volt, szilvesztereste. A szegény kis teremtésnek folyton csak ez járt az eszében.
Behúzódott egy zugba, egy kiszögellő ház sarka mögé, s maga alá húzta csupasz lábát. Ott még jobban didergett, majd megvette az isten hidege, de hazamenni nem mert, hiszen egész nap egy garast se keresett, s az apja biztosan veréssel fogadná. Különben otthon se jobb, padlásszobájukban farkasordító hideg van, a tető hasadékain besüvít a szél, hiába tömték be szalmával meg ronggyal a nagyobb réseket.
Már egészen meggémberedtek a kis ujjai. De jó lenne egy szál gyufa, csak egyetlenegy szál! Ha kihúzna egyet a skatulyából, odadörzsölné a falhoz, s meggyújtaná, a lángjánál megmelegíthetné a kezét! Végre rászánta magát, s meggyújtott egy szálat. Milyen vidáman sercent, s hogy lobogott a lángja! Fényes volt és meleg, mint a gyertyaláng, s a kislány boldogan tartotta fölébe a kezét.
Csodálatos láng volt az! A szegény kis gyufaárus lány úgy érezte, mintha szép réztetejű, rézcsövű vaskályha előtt ülne - olyan jó volt nézni a tüzet, olyan jólesett melegedni mellette! Már a lábát is kinyújtotta, hogy átjárja a meleg, de abban a pillanatban kilobbant a gyufaláng, eltűnt a vaskályha, s a kislány ott ült a hideg falszögletben egy gyufacsonkkal a kezében.
Elővett egy másik gyufát, meggyújtotta. Odahullt a fény a falra, tenyérnyi világosságot vetett rá, s azon a helyen átlátszó lett a fal, mint a tiszta üveg: a kis gyufaárus lány beláthatott a szobába. Hófehér terítővel letakart, nagy asztal állt odabenn, finom porcelán edények csillogtak rajta, s a közepén aszalt szilvával meg almával töltött sült liba illatozott. S ami a legcsodálatosabb volt: a sült liba egyszer csak kiugrott a tálból, s késsel-villával a hátában, bukdácsolva indult a kislány felé. De jaj, megint ellobbant a gyufa lángja, s nem látszott más, csak a puszta, hideg fal.
Újabb gyufát gyújtott: fényénél gyönyörű szép karácsonyfát látott, még szebbet, ragyogóbbat, mint amit karácsony este a gazdag kereskedő szobájában, amikor belesett az üvegajtón. Ott ült a fa alatt, s nézte a száz meg száz gyertyát az ágak hegyén, a tarka díszecskéket, amiket eddig csak kirakatban láthatott. Már nyújtotta a kezét, hogy levegyen egyet, de akkor megint kihunyt a csepp láng, és a sok karácsonyi gyertya lassan a magasba emelkedett, föl egészen az égig, s ott csupa tündöklő csillag lett belőle. Egyszer csak kivált közülük egy, s lehullott; ragyogó fénycsíkot hasított a sötét égen.
- Valaki meghalt! - mondta a kislány; emlékezett rá, hogy a nagyanyja, az egyetlen, aki jó volt hozzá, s aki már rég meghalt, egyszer azt mondta "Valahányszor lehull egy csillag, egy lélek áll az isten színe elé."
Megint odadörzsölt egy szál gyufát a falhoz, s egyszerre nagy világosság támadt körülötte. A tiszta fényben ott állt rég halott nagyanyja, és szelíden, hívogatóan nézett le kis unokájára.
- Nagyanyó! - kiáltott föl a kislány. - Nagyanyó, vigyél magaddal! Tudom, hogy itthagysz, ha a gyufa végigég, eltűnsz, mint a meleg kályha meg a sült liba, meg a gyönyörűséges szép karácsonyfa! Ne hagyj itt, nagyanyó!
És gyorsan a falhoz dörzsölt egy egész csomag gyufát, hogy marassza a kedves nagyanyót; a sok gyufa olyan fényességet árasztott, mintha a nap sütött volna. A nagyanyó sohasem volt ilyen szép, ilyen erős. Karjára emelte a kislányt, s felemelkedett vele; magasra, igen magasra, ahol nincs hideg, éhség, félelem, ahol csak öröm van és fényesség.
A hideg reggelen ott találták a kis gyufaárus lányt a házszögletben: kipirult arca mosolygott, de élet már nem volt benne, megfagyott a csodákkal teli éjszakán. Ott feküdt a halott gyermek új esztendő reggelén, körülötte egy halom gyufás skatulya és sok-sok elégett gyufaszál.
- Melegedni akart szegényke! - mondták az emberek. Nem tudta senki, mennyi gyönyörűséget látott, s milyen fényesség vette körül, amikor nagyanyja karján mindörökre elhagyta ezt a sötét világot."
Eddig a mese, érdemes elgondolkodni azon,
ahogyan Clarissa Pincola E
látja a történetet. Részletek:
"Háromfajta képzelődés létezik:
Az első az örömről való fantáziálás, olyan
szellemi fagylalt, ami csakis az élvezetet szolgálja,- ilyen az ábrándozás.
A másik a szándékos képzelődés. Olyan ez, mint
egyféle tervkészítés, egyféle cselekvéshez közelvivő eszközként használjuk.
Minden lelki , szellemi, pénzügyi kreatív siker ezzel a fantáziálással
kezdődik.
A harmadik fajtája az, ami mindent megrekeszt.
A kritikus időszakokban ez a fantáziálás akadályozza a helyes cselekvést. Olyan
képzelgés ez, aminek semmi köze a valósághoz. Azt az érzést sugallja, hogy nem
lehet tenni semmit, jobb ha belemerülünk a puszta képzelgésbe." Clarissa
Pincola E
„A fagyoskodó nő gyakran fordul mi lenne
ha...ábrándokhoz. De még ha ilyen állapotban van is, sőt különösen ha ilyen
állapotban van, el kell utasítanía minden vigasztaló ábrándot, mert az egész
bíztosan végez vele.Mindannyian tudjuk milyenek ezek a végzetes képzelgések:
Majd egy napon...., Bárcsak lenne..., Meg fog ő változni..., Bárcsak tudnám magam
fegyelmezni..., Majd ha valóban készen állok..., ha elegendő xyz-m lesz...., ha
megnőnek a gyerekek..., amint..., és így tovább.”
CPE
„ Amikor a gyufaárus lány sorra gyújtja a
gyufákat, a cselekvés helyett képzelgésre fordítja erőtartalékait. Ez a fajta
konverziós (átalakító) szorongás, amikor a problémák a megvalósíthatatlan
megoldásokról, vagy szebb időkről való fantáziálás segítségével kevésbé
fenyegetővé válnak, jelentős buktatóként áll minden ember útjában. A gyufaárus
lány képzeletében megjelenő kályha meleg gondolatokat jelent. De hirtelen
eltűnik a kályha. A gyufaárus lány, mint minden hasonló helyzetben lévő nő,
újra a hóban találja magát. Itt nyilvánvalóvá válik, hogy ez az ábrándozás
pillanatnyi és romboló. Csakis energiánkat égeti. Lehet. Hogy ábrándképei ideig
óráig melegítik az embert, de végül mindig a hóban köt ki.” Clarissa PE
„Még a gyufaárus lányéhoz hasonló fájdalmas
befejezés esetén is van fénysugár. Ha elegendő idő, elégedetlenség és nyomás
gyűlt össze, a psziché ősi, Természeti Asszonya újra életre kel, s újra
lehetővé válik a nő számára, hogy saját érdekében cselekedjen. Látjuk a sok
szenvedésből, hogy sokkal jobb kigyógyulni a fantázia-rabságából, semmint
vágyakozva és reménykedve arra várni, hogy feltámadunk halottainkból” Clarissa
PE
„Mit tegyen a kis gyufaárus lány? Ha ösztönei
érintetlenek lennének, sok választása lehetne. Elmehetne egy másik városba,
fellopózhatna egy szekérre, elbújhatna egy szenespincébe. Kinn a hidegben az
ember képzeleg és nem cselekszik. Ez a fajta képzelgés hatásos érzéstelenítő
szer. Ha nem akarunk kis gyufaárus lányok lenni, akkor meg kell tennünk egy
nagyon fontos lépést. Nem méltó figyelmünkre az, aki nem segíti életünket.
Melegségre kell szert tennünk mindenáron. Titokzatos dolog a melegség. Gyógyít
és új életre kelt. Bármi is adja a meleget, egyre közelebb húz magához.”
Clarissa PE
"A vigasztalás és a tápláló gondoskodás
között a következő a különbség: egy sötét szobában tartunk egy szobanövényt,
ami ettől szenved, s ezért néha kedves szavakat mormogunk neki. EZ A
VIGASZTALÁS. Ha kivisszük a szobából a meleg napra, megöntözzük, s aztán
beszélünk hozzá EZ A TÁPLÁLÓ GONDOSKODÁS." Clarissa PE
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése